TORNEIO CXMC - Round 5

Standings

Place Name                                Feder Loc  Score M-Buch. Buch. Progr. Wins

  1   Gustavo Pizzocaro Gomez                   2187 5        11.0  17.0   15.0    5
  2   Guilherme Amorim Gonçalves                1622 5         8.5  13.5   15.0    5
  3   Guilherme Eger Cândido                    1731 4        10.5  18.5   12.0    4
  4   Hélio Tsutomu Saito                 VET   1904 4         9.0  16.5   14.0    4
  5   Gustavo Mota dos Santos                   1813 4         9.0  16.0   13.0    4
  6   Marcos Sergio Costa                 SEN   1696 4         8.0  14.0   12.0    4
  7   Erbert dos Santos Pereira                 1615 4         8.0  14.0   11.0    4
  8   Diego Felippe Ferreira de Lacer           1600 4         6.5  11.0   10.0    4
  9   Willian Zanetti                           1836 3.5      10.5  18.0   11.5    3
 10   Fabiano Xavier dos Santos                 1663 3.5       8.5  14.5   11.5    3
 11   Takayuki Kanbe                      VET   1786 3        10.0  17.0   12.0    3
 12   Matheus Faria Tenrreiro                   1716 3         9.0  15.0   11.0    3
 13   Renan Rodrigues Martins             S 16  1648 3         9.0  15.0   10.0    3
 14   Jhonata Vinicius de Paula Macedo    S 16  1688 3         9.0  14.5   11.0    3
 15   Gregory Carvalho Rodrigues                1593 3         8.0  13.0    8.0    3
 16   Andressa Lopes                      S 16  1605 3         7.5  12.5    9.0    3
 17   Valter Estevão Eitler               VET   1600 3         7.0  12.5    8.0    3
 18   Alerson Rodrigo Machado Guimarães         1616 3         7.0  12.0   11.0    3
 19   Tiago do Carmo Ferreira                   1628 3         7.0  11.5    8.0    3
 20   Paulo Ezias Cavalheiro                    1607 3         7.0  10.0    9.0    3
 21   Victor Hugo Viana Nobre Rocha       S 16  1633 3         5.0  10.0    8.0    3
 22   Renan Santos Caldas de Sousa        S 14  1593 3         5.0  10.0    6.0    3
 23   Enzo Sato Inada                           1660 2.5       8.5  14.5    8.5    2
 24   Tiago Vinicius da Silva Pener             1600 2.5       6.5  11.0    7.5    2
 25   Kennedy Wilson Cardoso                    1795 2        10.0  17.0    7.0    2
 26   Marcos Shigueru Kezuka                    1493 2         9.0  14.0    5.0    2
 27   Hideki Ishikawa                     S 12  1588 2         9.0  12.0    7.0    2
 28   Luiz Carlos da Silva                SEN   1612 2         8.0  13.5    8.0    2
 29   Giovanna Goor                       S 08  1443 2         7.5  12.5    7.0    1
 30   Jorge Beraldo                       SEN   1729 2         7.5  11.5    6.0    2
 31   Luan Cardoso Souza                  S 14  1623 2         7.0  12.0    8.0    2
 32   Brayan Felipe Yochi Harada Costa    S 12  1566 2         7.0  12.0    7.0    2
 33   Nicolas Parrini Cotta                     1600 2         7.0  12.0    6.0    2
 34   Carlos Eduardo dos Anjos Nascimento S 12  1574 2         6.0  11.0    5.0    2
 35   Laura Saldanha Costa Silva Gomes    FEM   1573 2         5.5   8.5    4.0    2
 36   Isaac Rodrigues Lucarevski          S 12  1590 2         5.0   9.0    5.0    2
      Maira Aline de Lima Silva           FEM   1490 2         5.0   9.0    5.0    2
 38   Luigi Oliveira Miranda              S 08  1560 1         7.0  11.0    3.0    1
      Samuel Franco Malta de Oliveira     S 08  1523 1         7.0  11.0    3.0    1
 40   Isabela Machado Ferreira            S 12  1527 1         7.0  11.0    1.0    1
 41   Uirá Andere da Cunha Melo           S 16  1509 1         6.5  12.5    2.0    1
 42   Alec Harada Herrett                 S 10  1503 1         6.0  11.0    4.0    1
 43   Alexandre Lucarevski                MAS   1557 1         6.0   9.0    2.0    1
 44   Pedro Cancian                       S 12  1580 1         4.0   9.0    1.0    1
 45   Glória Nunes Vidal                  S 12  1470 1         4.0   8.0    2.0    1
 46   Gessé Cardoso de Oliveira           SEN   1600 1         2.0   8.0    2.0    1
 47   Rudá Costamillan Andere Novais      S 14  1575 1         2.0   6.0    1.0    1
 48   Mariana Aparecida Nunes Vidal       S 16  1475 0         5.0   9.0    0.0    0

Cross Table

No Name                                Total  1    2    3    4    5  

1  Gustavo Pizzocaro Gomez             5     46:W 13:W  6:W  5:W  4:W
2  Guilherme Amorim Gonçalves          5     41:W 25:W  3:W  9:W 11:W
3  Guilherme Eger Cândido              4     22:W  7:W  2:L 10:W 13:W
4  Hélio Tsutomu Saito                 4     17:W 23:W 12:W 11:W  1:L
5  Gustavo Mota dos Santos             4     33:W 21:W 14:W  1:L 18:W
6  Marcos Sergio Costa                 4     44:W 28:W  1:L 16:W 14:W
7  Erbert dos Santos Pereira           4     26:W  3:L 34:W 15:W 12:W
8  Diego Felippe Ferreira de Lacer     4      9:L 40:W 25:W 31:W 23:W
9  Willian Zanetti                     3.5    8:W 19:W 10:D  2:L 24:W
10 Fabiano Xavier dos Santos           3.5   34:W 16:W  9:D  3:L 25:W
11 Takayuki Kanbe                      3     15:W 31:W 18:W  4:L  2:L
12 Matheus Faria Tenrreiro             3     27:W 20:W  4:L 28:W  7:L
13 Renan Rodrigues Martins             3     38:W  1:L 33:W 17:W  3:L
14 Jhonata Vinicius de Paula Macedo    3     47:W 29:W  5:L 20:W  6:L
15 Gregory Carvalho Rodrigues          3     11:L 39:W 19:W  7:L 28:W
16 Andressa Lopes                      3     45:W 10:L 37:W  6:L 27:W
17 Valter Estevão Eitler               3      4:L 35:W 30:W 13:L 29:W
18 Alerson Rodrigo Machado Guimarães   3     42:W 30:W 11:L 27:W  5:L
19 Tiago do Carmo Ferreira             3     40:W  9:L 15:L 26:W 36:W
20 Paulo Ezias Cavalheiro              3     48:W 12:L 26:W 14:L 32:W
21 Victor Hugo Viana Nobre Rocha       3     43:W  5:L 27:L 39:W 33:W
22 Renan Santos Caldas de Sousa        3      3:L 26:L 40:W 38:W 31:W
23 Enzo Sato Inada                     2.5   35:W  4:L 24:D 30:W  8:L
24 Tiago Vinicius da Silva Pener       2.5   25:L 41:W 23:D 32:W  9:L
25 Kennedy Wilson Cardoso              2     24:W  2:L  8:L 35:W 10:L
26 Marcos Shigueru Kezuka              2      7:L 22:W 20:L 19:L 43:W
27 Hideki Ishikawa                     2     12:L 48:W 21:W 18:L 16:L
28 Luiz Carlos da Silva                2     37:W  6:L 29:W 12:L 15:L
29 Giovanna Goor                       2      0:W 14:L 28:L 34:W 17:L
30 Jorge Beraldo                       2     36:W 18:L 17:L 23:L 39:W
31 Luan Cardoso Souza                  2     39:W 11:L 42:W  8:L 22:L
32 Brayan Felipe Yochi Harada Costa    2      0:  47:W 46:W 24:L 20:L
33 Nicolas Parrini Cotta               2      5:L 43:W 13:L 42:W 21:L
34 Carlos Eduardo dos Anjos Nascimento 2     10:L 45:W  7:L 29:L 41:W
35 Laura Saldanha Costa Silva Gomes    2     23:L 17:L 48:W 25:L 42:W
36 Isaac Rodrigues Lucarevski          2     30:L 42:L 43:W 37:W 19:L
37 Maira Aline de Lima Silva           2     28:L 44:W 16:L 36:L 38:W
38 Luigi Oliveira Miranda              1     13:L 46:L 45:W 22:L 37:L
39 Samuel Franco Malta de Oliveira     1     31:L 15:L 44:W 21:L 30:L
40 Isabela Machado Ferreira            1     19:L  8:L 22:L 45:L 48:W
41 Uirá Andere da Cunha Melo           1      2:L 24:L 47:L 44:W 34:L
42 Alec Harada Herrett                 1     18:L 36:W 31:L 33:L 35:L
43 Alexandre Lucarevski                1     21:L 33:L 36:L 48:W 26:L
44 Pedro Cancian                       1      6:L 37:L 39:L 41:L 45:W
45 Glória Nunes Vidal                  1     16:L 34:L 38:L 40:W 44:L
46 Gessé Cardoso de Oliveira           1      1:L 38:W 32:L  0:   0: 
47 Rudá Costamillan Andere Novais      1     14:L 32:L 41:W  0:   0: 
48 Mariana Aparecida Nunes Vidal       0     20:L 27:L 35:L 43:L 40:L
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com